Ska jag ta Tiffy eller Panadol om jag är förkyld? Observera när du tar förkylningsmedicin

För närvarande finns det många förkylnings- och influensamediciner på marknaden där den huvudsakliga aktiva ingrediensen är paracetamol. Bland dem finns två populära droger, Tiffy och Panadol. Många undrar om man ska ta Tiffy eller Panadol för att uppnå bästa behandlingseffekt? Låt oss lära oss mer om detta ämne med aFamilyToday Blog i artikeln nedan!

Så om du är förkyld, ska du ta Tiffy eller Panadol? Influensadricka Tiffy eller Decolgen? Dessa är alla populära droger som många väljer att använda. Användare undrar dock ofta över effektiviteten och kvaliteten på varje läkemedel. Tiffy och Panadol innehåller båda den aktiva ingrediensen paracetamol för att hjälpa till att minska influensasymptom, och innehåller andra ingredienser och beredningsmetoder, lämpliga för olika målgrupper.

1. Översikt över förkylnings- och influensamedicin

För närvarande finns det många läkemedel som skrivs ut när människor är förkylda med förmågan att minska influensasymptom som feber, huvudvärk, rinnande näsa eller hosta. Vanligtvis innehåller förkylnings- och influensamediciner ingrediensen paracetamol. Detta är en snabbverkande aktiv ingrediens som hjälper till att lindra smärta och effektivt minska feber. 

Läkemedel som innehåller paracetamol finns inte på listan över läkemedel som kräver läkarrecept, så de används vanligtvis dagligen för fall av feber, influensa, huvudvärk eller smärta efter att en patient genomgått ett ingrepp eller operation.

Beroende på sjukdomens tillstånd, ålder och svårighetsgrad kommer dosen att vara olika för varje patient. I synnerhet hos små barn bör särskild uppmärksamhet ägnas åt doseringen för att undvika överdosering av läkemedel, vilket påverkar barns hälsa.

Dessutom, om patienten håller på att behandlas för en sjukdom, måste han eller hon diskutera specifikt med den behandlande läkaren för att justera den lämpliga dosen av läkemedlet.

Av förkylnings- och influensaläkemedlen är Tiffy och Panadol de vanligaste. Så, borde det vara mer effektivt att ta Tiffy eller Panadol om du är förkyld? 

2. Vad är Tiffy och Panadol?

När en patient är förkyld och har obehagliga symtom är febernedsättande medel en effektiv metod för att hjälpa till att minska symtomen, och samtidigt hjälpa patienten att lugna sig och återhämta sig snabbare.

Men på marknaden idag finns det två populära läkemedel med liknande ingredienser och liknande andra febernedsättande läkemedel, som är Tiffy och Panadol, vilket gör det svårt för användarna att välja. Patienterna delar ofta upp information om kvaliteten, användningen och effektiviteten av varje läkemedel.

Dessa två läkemedel har den största skillnaden i sammansättning och beredning. Även om den huvudsakliga aktiva ingrediensen är paracetamol - ett vanligt febernedsättande och smärtstillande medel. Men varje läkemedel har sina egna unika poäng beroende på syftet med användningen och patientens tillstånd.

Ska jag ta Tiffy eller Panadol för att minska febern?

2.1. Ingredienser och doseringsform av Tiffy

Med Tiffy framställs läkemedlet i två populära former i Vietnam, inklusive:

  • Tiffy dey är en blisterförpackning med 4 tabletter som innehåller paracetamol 500 mg, klorfeniraminmaleat 2 mg och fenylefrin HCl 10 mg.
  • Tiffy sirap  framställs i form av en sirapslösning som finns i en flaska. Varje 5 ml sirap innehåller paracetamol 120 mg, klorfeniraminmaleat 1 mg och fenylefrin HCl 5 mg.

Därför, förutom paracetamol, innehåller läkemedlet också ingredienser med olika användningsområden. Klorfeniramin är en aktiv H1-histaminreceptorantagonist som behandlar allergiska tillstånd, och fenylpropanolamin hjälper till att krympa blodkärlen i de nasala bihålorna. Detta kommer att hjälpa till att rensa näsan, undvika rinit, täppt näsa.

Tiffy hjälper till att lindra täppt, rinnande näsa

2.2. Ingredienser och doseringsform av Panadol

Med Panadol har läkemedlet fler doseringsformer, lämpliga för många användare från vuxna till barn.

  • Panadol brustabletter framställs i form av brustabletter innehållande 500 mg paracetamol.
  • Panadol extra eller röd Panadol innehåller 500 mg paracetamol och koffein för att lindra smärta, samtidigt som du bibehåller vakenhet och koncentration på jobbet.
  • Panadol blå tabletter innehåller 500 mg paracetamol.
  • Barn Panadol med huvudingrediensen är endast 250 mg paracetamol, läkemedlet görs i form av tuggtabletter med körsbärssmak för att göra det lättare för barn att använda.

3. Ska jag ta Tiffy eller Panadol?

Även om de två läkemedlen innehåller den aktiva ingrediensen paracetamol, har de olika ingredienser och beredningsmetoder. Så ska jag ta Tiffy eller Panadol? Enligt rekommendationer från medicinska experter, om patienten känner milda till måttliga sjukdomssymtom eller symtom på rinnande näsa, nysningar eller hosta mycket, bör de välja Tiffy medicin. 

Däremot kommer patienter med Panadol att ha ett brett urval av doseringsformer av läkemedlet, till exempel de som är speciellt för barn med utsökt smak. Eller om du ändå behöver vara aktiv och arbeta under dagen bör du välja Panadol Extra-produkter som hjälper dig att hålla dig vaken och fokusera på jobbet bättre.

Om du behöver fokusera på jobbet, välj Panadol Extra innehållande paracetamol och koffein

4. Observera vid användning av influensamedicin

Patienter måste vara uppmärksamma när de använder något läkemedel, de måste följa instruktionerna och instruktionerna från läkaren eller apotekspersonalen. Dessutom bör patienter notera följande punkter när de använder influensaläkemedel som Panadol eller Tiffy:

  • Patienter med en historia av eller behandlas för bronkialastma bör inte använda läkemedel som innehåller den aktiva ingrediensen klorfeniramin (som en ingrediens i Tiffy). Denna aktiva ingrediens kommer att minska mängden slem som utsöndras i luftvägarnas slemhinna, vilket gör bronkialslemhinnan lättirriterad, vilket ökar risken för astmaanfall.
  • Använd absolut inte mer än en förkylnings- och influensamedicin som innehåller paracetamol samtidigt. Om du redan har använt tillräckligt med Tiffy för att behandla influensa, ta inte mer Panadol. Detta kommer inte bara att öka effektiviteten, utan det kommer också att utsätta dig för en risk för paracetamolförgiftning. Speciellt hos patienter med leversvikt, cirros eller frekvent alkoholanvändning.
  • Efter att ha använt en alkoholhaltig produkt, använd inte paracetamol direkt efteråt. Eftersom kroppen kommer att drabbas av många effekter och levern behöver arbeta mycket för att filtrera gifter.
  • För barn, använd inte medicin med paracetamol i mer än 5 dagar. 
  • För vuxna, använd inte paracetamol i mer än 10 dagar.
  • Om läkemedlet används mer än den föreskrivna tiden och patienten inte förbättrar symtomen, är det nödvändigt att ta patienten för att se en läkare.
  • Följ de korrekta doseringsinstruktionerna för varje ålder.
  • Varje dos bör placeras med minst 4 till 6 timmars mellanrum, upp till maximalt 3 till 4 gånger om dagen.
  • När du använder läkemedlet för äldre är det bäst att övervaka, justera dosen och vägleda läkaren eftersom de äldre är känsliga ämnen, organ som lever eller njure har nedsatt relativ funktion.

Varje dos bör placeras med minst 4 till 6 timmars mellanrum

Ovan är en artikel av aFamilyToday Blog om frågan "Ska jag  ta Tiffy eller Panadol om jag är förkyld ?". Förhoppningsvis med artikeln kan du känna till den grundläggande informationen om ingredienserna, användningarna samt anteckningarna att vara uppmärksamma på under användningen av ovanstående droger. Därifrån kan du välja det mest lämpliga läkemedlet för dig. När du använder något läkemedel, kontakta din läkare för att få ordination och använd den mest effektiva dosen!


Leave a Comment

Vad är tonsillstenar? Enkla sätt att ta bort tonsillstenar hemma

Vad är tonsillstenar? Enkla sätt att ta bort tonsillstenar hemma

Upptäck 2024 års mest effektiva metoder för att ta bort tonsillstenar hemma. Lär dig om nya preventiva åtgärder och beprövade tekniker för bättre munhälsa.

Akupressurpunkter: Placering, användning och akupressur

Akupressurpunkter: Placering, användning och akupressur

Upptäck den senaste kunskapen om tempelpunkten - en nyckelakupressurpunkt för huvudvärk, stressreducering och skönhet. Lär dig expertmetoder för optimal hälsa.

Varför måste tjejer ha trosor? Hur man väljer rätt underkläder

Varför måste tjejer ha trosor? Hur man väljer rätt underkläder

Upptäck varför tjejer måste ha trosor och expertens bästa tips för att välja rätt underkläder. Lär dig hur underkläder skyddar hälsan och ökar självförtroendet.

Vad är tandemalj? Problemet med svag emalj och hur man fixar det

Vad är tandemalj? Problemet med svag emalj och hur man fixar det

Upptäck senaste lösningarna för svag emalj: Effektiva behandlingsmetoder, kostråd och preventiv tandvård. Lär dig hur du stärker din tandemalj med vetenskapligt stödda metoder.

Var sitter magen? Vilken funktion har magen?

Var sitter magen? Vilken funktion har magen?

Upptäck mageanatomi och dess funktioner med vår uppdaterade guide 2024. Lär dig var magen sitter, dess 5 huvuddelar och hur du förebygger magsjukdomar med vetenskapligt stödda metoder.

Är gäspningar ett tecken på allvarlig sjukdom?

Är gäspningar ett tecken på allvarlig sjukdom?

Överdriven gäspning kan vara en varningssignal för underliggande hälsoproblem. Upptäck de senaste rönen om kopplingen mellan frekvent gäspande och allvarliga medicinska tillstånd.

Översikt över magens anatomi, position av delar som utgör magen

Översikt över magens anatomi, position av delar som utgör magen

Upptäck magens anatomi i detalj: Position, delar som cardia och pylorus, funktioner för matsmältning samt viktiga nyare rön. Lär dig hur <strong>magens anatomi</strong> påverkar din hälsa.

Vad du bör veta om dubbelseende och hur man behandlar det

Vad du bör veta om dubbelseende och hur man behandlar det

Upptäck den senaste behandlingen av dubbelseende och dess underliggande orsaker. Lär dig om innovativa metoder som prismakorrektion och neuroplastisk synterapi för optimal synhälsa.

Vad är fostervatten? Orsaken till fostervattenläckage och faran för fostervattenläckage?

Vad är fostervatten? Orsaken till fostervattenläckage och faran för fostervattenläckage?

Upptäck de senaste insikterna om fostervattenläckage - en kritisk graviditetskomplikation. Lär dig identifiera tecken, förstå riskerna och skydda din graviditet med expertråd.

Vanliga idrottsskador och hur man förebygger dem

Vanliga idrottsskador och hur man förebygger dem

Upptäck de senaste metoderna för skadeförebyggning inom idrott 2024. Lär dig om nya behandlingsmetoder och hur du optimerar din träning för att minimera risken för muskelkramper, anklelvrickningar och andra vanliga skador.