[Najbolje] Je li Paralmax extra isto što i Panadol?

Paralmax extra i Panadol vrlo su popularni lijekovi za ublažavanje bolova i temperaturu. Je li Paralmax extra isto što i Panadol? Naučimo više o ovom lijeku s bloga FamilyToday u članku u nastavku.

Paralmax extra čiji su glavni sastojci paracetamol i kofein, ima učinkovito antipiretičko i analgetsko djelovanje. Ova uporaba Paralmax extra je prilično slična Panadolu - prilično uobičajenom lijeku u svakodnevnom životu. Je li Paralmax extra isto što i Panadol? Koje su namjene i mjere opreza pri korištenju Paralmax Extra? U članku u nastavku, blog aFamilyToday pomoći će vam odgovoriti na ova pitanja, kao i saznati više o ovom lijeku!

1. Sastojci, upotreba i način upotrebe Paralmax extra

1.1. Sastojci i upotreba Paralmax Extra

Paralmax extra je analgetik i antipiretik sa sljedećim sastojcima:

  • Paracetamol 500 mg;
  • Kofein 65 mg.

Uz gore navedena dva glavna sastojka, Paralmax extra ima antipiretik i blago do umjereno ublažava bol. Osim toga, Paralmax extra također ima sposobnost pomoći ženama da kontroliraju menstrualne bolove na siguran način bez ovisnosti, s nekoliko neželjenih učinaka. Međutim, lijek se ne smije zlorabiti ili koristiti u visokim dozama jer može uzrokovati oštećenje jetre.

Paralmax extra učinkovito ublažava bolove i snižava temperaturu

1.2. Kako koristiti Paralmax Extra?

Paralmax extra možete koristiti za snižavanje vrućice i ublažavanje boli uzimanjem prije ili poslije jela, u slučaju blage do umjerene boli ili visoke temperature iznad 38,5 ℃. Treba napomenuti da je minimalno vrijeme između 2 doze lijeka od 4 do 6 sati.

Doziranje za odrasle i djecu stariju od 12 godina je kako slijedi: Uzmite 1-2 tablete/put, 2-3 puta/dan. Ne uzimajte više od 8 tableta dnevno.

Osim toga, osim ako vam nije preporučio liječnik, apsolutno ne smijete koristiti Paralmax extra za ublažavanje boli i snižavanje vrućice u sljedećim slučajevima:

  • Ublažavanje boli na dulje vrijeme (više od 10 dana).
  • Snizite vrućicu u slučaju visoke vrućice iznad 39,5 ℃, vrućice koja traje više od 3 dana ili se vrućica ponavlja.

Gore navedena stanja mogu biti znakovi zdravstvenog stanja, tako da upotreba lijekova za ublažavanje bolova i povišene temperature može prikriti stvarno stanje, što otežava dijagnosticiranje i liječenje. U tom slučaju, pacijent treba otići u medicinsku ustanovu radi pravovremenog pregleda i liječenja umjesto da koristi lijekove protiv bolova za ublažavanje simptoma.

2. Kontraindikacije, nuspojave Paralmax extra

2.1. Tko je kontraindikacija za Paralmax extra?

Iako je uobičajen i siguran lijek za ublažavanje bolova, ne može svatko koristiti Paralmax extra. Konkretno, Paralmax extra je kontraindiciran u sljedećim slučajevima:

  • Preosjetljivost na neki od sastojaka (paracetamol, kofein ).
  • Osobe s teškim zatajenjem jetre.
  • Osobe s hemolitičkom bolešću zbog nedostatka G6PD.
  • Osobe s koronarnom insuficijencijom, tahikardijom, infarktom miokarda , ekstrasistolama...
  • Djeca mlađa od 12 godina.

Osim toga, potreban je oprez pri primjeni lijeka trudnicama. Ne preporuča se primjena Paralmax extra trudnicama jer je kofein sadržan u lijeku tvar koja se može nakupljati u tijelu, čime se povećava rizik od spontanog pobačaja kod trudnica. Stoga trudnice trebaju biti oprezne pri primjeni i koristiti lijek u najnižoj učinkovitoj dozi uz najkraće moguće trajanje liječenja. U idealnom slučaju, trudnice bi se trebale posavjetovati s liječnikom kako bi odabrale pravi antipiretik i lijek protiv bolova.

Trudnice trebaju biti oprezne kada koriste Paralmax extra

Osim toga, dojiljama se savjetuje da ne koriste Paralmax Extra jer su sastojci u lijeku paracetamol i kofein koji se mogu izlučiti u majčino mlijeko.

2.2. Nuspojave Paralmax extra

Budući da je glavni sastojak paracetamol, Paralmax extra rijetko izaziva neželjena dejstva. Međutim, u nekoliko vrlo rijetkih slučajeva, pacijenti ipak mogu doživjeti neke nuspojave kada koriste Paralmax extra kao što su:

  • Poremećaji imunološkog sustava organizma: Reakcije preosjetljivosti na lijek mogu se javiti kao osip, angioedem, sindrom toksične nekroze kože, Stevens-Johnsonov sindrom...
  • Poremećaji krvi i limfnog sustava: trombocitopenija, neutropenija, pancitopenija.
  • Respiratorni poremećaji: bronhospazam…
  • Hepatitis.
  • Kofein može uzrokovati probavne smetnje , zatvor, grčeve, nervozu, nemir, nesanicu, vrtoglavicu, glavobolju...

Korištenje Paralmax extra može uzrokovati nesanicu

Osim toga, primjena Paralmax extra uz visokokofeinsku dijetu može uzrokovati predoziranje kofeinom, a time i stanja kao što su nesanica, tjeskoba, razdražljivost, glavobolja, nervoza, smetenost. Stoga je tijekom uzimanja lijeka potrebno ograničiti ili ne koristiti hranu ili piće koji sadrže puno kofeina. Popularna hrana i pića koja sadrže puno kofeina su kava, čaj, čokolada, energetska pića itd. 

Kada vaše tijelo naiđe na abnormalne znakove kada koristite Paralmax extra, morate odmah obavijestiti svog liječnika radi odgovarajućeg plana liječenja.

2.3. Predoziranje Paralmax Extra

Treba napomenuti da je sigurna doza Paralmax extra maksimalno 8 tableta dnevno. U slučaju predoziranja Paralmax Extra mogu se javiti sljedeća stanja: bol u trbuhu, vrtoglavica, mučnina, povraćanje... 

U slučaju predoziranja lijekom, bolesnika treba liječiti ispiranjem želuca u kombinaciji s primjenom N-acetilcisteina. U idealnom slučaju, pacijenta treba odvesti u medicinsku ustanovu na sigurno liječenje u slučaju predoziranja.

3. Je li Paralmax extra isto što i Panadol?

Uz glavni sastojak paracetamol, Panadol je poznati lijek protiv bolova koji je vrlo popularan u svakodnevnom životu. Zbog sličnih karakteristika mnogi se često pitaju je li Paralmax extra sličan Panadolu? 

Je li Paralmax extra isto što i Panadol?

Kako bismo odgovorili na gornje pitanje, naučimo o sastojcima Panadola na blogu aFamilyToday.

Panadol je oblik tableta, poznat po dvije glavne vrste: Panadol plavi i Panadol crveni (također poznat kao Panadol extra):

  • Panadol blue ima glavni sastojak paracetamol sa sadržajem od 500 mg.
  • Panadol crveni (Panadol extra) sadrži: Paracetamol 500mg i kofein 65mg.

Dakle, može se vidjeti da Paralmax extra i Panadol extra imaju slične sastojke. Stoga su učinci ova dva lijeka slični.

Gore su navedene osnovne informacije o Paralmax extra lijeku za ublažavanje bolova kao i odgovori na pitanje: " Je li Paralmax extra isto što i Panadol ?". Nadamo se da su kroz gornji članak čitatelji naučili korisne informacije za odabir lijeka protiv bolova koji će staviti u svoju obiteljsku medicinsku ambulantu. Blog aFamilyToday želi vam dobro zdravlje i nada se da ćete iu budućnosti podržavati Farmaciju!


Leave a Comment

U kolikom razmaku je sigurno koristiti antipiretike umetnute u anus?

U kolikom razmaku je sigurno koristiti antipiretike umetnute u anus?

rektalni antipiretici smatraju se učinkovitim načinom primjene i mogu zamijeniti oralne lijekove u mnogim slučajevima. Kako bi mogli učinkovito i sigurno koristiti lijek, korisnici bi trebali znati koliki je razmak između doza antipiretika te informacije vezane uz indikacije za uporabu.

Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno? Mjere opreza pri korištenju Panadola

Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno? Mjere opreza pri korištenju Panadola

Saznajte odmah uz članak Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno, utječe li to na zdravlje? za što detaljniji i točniji odgovor.

Otkrivamo 5 antipiretika za dojilje koje možda niste poznavali

Otkrivamo 5 antipiretika za dojilje koje možda niste poznavali

Tijekom trudnoće, kao i tijekom dojenja, otpornost žena je često oslabljena, pa su one podložnije bolestima od opće populacije. Dakle, ako imate temperaturu, može li dojilja uzimati lijek za snižavanje temperature? Koji su antipiretici za dojilje? Sve će biti u članku ispod.

5 najboljih lijekova za snižavanje temperature na bazi vode kojima danas vjeruju mnogi ljudi

5 najboljih lijekova za snižavanje temperature na bazi vode kojima danas vjeruju mnogi ljudi

Vrućica je normalna reakcija tijela u borbi protiv štetnih napadača poput bakterija i virusa. Korištenje antipiretika jedna je od učinkovitih metoda za snižavanje vrućice. Antipiretici na bazi vode danas su naširoko korišteni lijek.

Mogu li se antipiretici miješati s mlijekom? Napomena kod njege djece s povišenom temperaturom

Mogu li se antipiretici miješati s mlijekom? Napomena kod njege djece s povišenom temperaturom

Davanje lijeka vašoj bebi nije lako, pogotovo kada beba ima temperaturu. Stoga su mnogi roditelji pomiješali lijek s hranom ili mlijekom kako bi djeci olakšali uzimanje lijekova za snižavanje temperature. Pa može li se sredstvo za snižavanje temperature miješati s mlijekom? Naučimo o ovoj temi s blogom aFamilyToday u članku u nastavku!

Kako sigurno koristiti sredstvo za smanjenje temperature kod kuće

Kako sigurno koristiti sredstvo za smanjenje temperature kod kuće

Antipiretici se smatraju uobičajenim lijekovima koji se mogu sami uzimati, ali treba biti posebno oprezan kada se daju maloj djeci i starijim osobama. Sljedeći članak pomoći će vam da pronađete informacije o tome kako sigurno koristiti lijekove za snižavanje temperature kod kuće.

Je li opasno piti Elevit da pocrni?

Je li opasno piti Elevit da pocrni?

Uzimanje crne stolice Elevit poznato je kao jedna od nuspojava primjene lijeka. Je li ova pojava opasna?

Ispravno razumijevanje kako liječiti prištiće na stražnjici pastom za zube

Ispravno razumijevanje kako liječiti prištiće na stražnjici pastom za zube

Prištići na stražnjici česta su bolest od koje pate mnogi ljudi. Ovaj problem možete riješiti pastom za zube. Je li učinkovito liječiti prištiće na stražnjici pastom za zube?

Koliko je vremena potrebno da se oteklina ukloni i potpuno zacijeli?

Koliko je vremena potrebno da se oteklina ukloni i potpuno zacijeli?

Koliko je vremena potrebno da se otkloni oteklina i da rana potpuno zacijeli kao i obično svačija je briga kada se radi o operaciji kapaka. Zapravo, koliko je vremena potrebno da se riješite oteklina ovisi o mnogim čimbenicima. Otkrijmo zajedno.

Je li koprivnjača oko očiju opasna?

Je li koprivnjača oko očiju opasna?

Urtikarija oko očiju uvelike utječe na kvalitetu života i zdravlje bolesnika. Dakle, što je uzrok bolesti i je li opasno?

Oba roditelja su u opasnosti od postporođajne depresije

Oba roditelja su u opasnosti od postporođajne depresije

Postporođajna depresija je izuzetno opasna bolest, a još su strašnije kada je imaju oba roditelja. Međutim, simptomi depresije kod muškaraca često se zanemaruju jer se čini da svi podcjenjuju pritisak koji očevi moraju nositi tijekom trudnoće i poroda.

Česti poremećaji u djetinjstvu

Česti poremećaji u djetinjstvu

Pubertet je vrlo važna razvojna prekretnica kod djece koja označava početak psihofiziološkog sazrijevanja. Međutim, kod djece puberteta često se javljaju poremećaji koji nepovoljno utječu na razvoj, a koji su uglavnom uzrokovani nerazumijevanjem roditelja o tome kako se brinuti za svoju djecu u pubertetu.

Simptomi koji će vam pomoći da znate da ste dosegli završni stadij vodenih kozica

Simptomi koji će vam pomoći da znate da ste dosegli završni stadij vodenih kozica

Nakon što ste preboljeli vodene kozice, imat ćete doživotni imunitet na bolest. To znači da nećete drugi put dobiti vodene kozice (osim ako niste imunokompromitirani).

Što je žarulja? Treba znati 10 načina za sprječavanje paralize sna

Što je žarulja? Treba znati 10 načina za sprječavanje paralize sna

Paraliza sna je prilično česta pojava, iako ne utječe ozbiljno na zdravlje, ali izaziva osjećaj tjeskobe i straha. Stoga morate aktivno učiti o ovom fenomenu kao io 10 načina borbe protiv paralize sna kako biste poboljšali učinkovitost.

Što trebate znati o kolinergičkoj urtikariji

Što trebate znati o kolinergičkoj urtikariji

Urtikarija je dermatološka bolest koja uzrokuje svrbež i popraćena je crvenim čvorićima. Urtikarija se dijeli na mnogo različitih vrsta, od kojih je kolinergična urtikarija najčešći tip.

Ležeći na lijevoj strani teško je disati, što je uzrok?

Ležeći na lijevoj strani teško je disati, što je uzrok?

Kratkoća daha je simptom koji se često javlja zbog mnogo različitih uzroka. Osim vanjskih čimbenika, ležanje na lijevoj strani s otežanim disanjem može biti znak da imate niz različitih zdravstvenih stanja.