Trebam li uzeti Tiffy ili Panadol ako sam prehlađen? Napomena kada uzimate lijek za prehladu

Trenutno na tržištu postoje mnogi lijekovi protiv prehlade i gripe čiji je glavni aktivni sastojak paracetamol. Među njima su dva popularna lijeka, Tiffy i Panadol. Mnogi ljudi se pitaju da li uzeti Tiffy ili Panadol za postizanje najboljeg učinka liječenja? Naučimo o ovoj temi s blogom aFamilyToday u članku u nastavku!

Dakle, ako ste prehlađeni, trebate li uzeti Tiffy ili Panadol? Piće protiv gripe Tiffy ili Decolgen? Sve su to popularni lijekovi koje mnogi ljudi koriste. Međutim, korisnici se često pitaju o učinkovitosti i kvaliteti svakog lijeka. I Tiffy i Panadol sadrže aktivni sastojak paracetamol koji pomaže u smanjenju simptoma gripe i sadrže druge sastojke i metode pripreme, prikladne za svaku različitu publiku.

1. Pregled medicine protiv prehlade i gripe

Trenutno postoje mnogi lijekovi koji se propisuju kada su ljudi prehlađeni i koji mogu pomoći u smanjenju simptoma gripe kao što su vrućica, glavobolja, curenje nosa ili kašalj. Lijekovi protiv prehlade i gripe obično sadrže sastojak paracetamol. Ovo je brzodjelujući aktivni sastojak koji pomaže ublažiti bol i učinkovito smanjiti temperaturu. 

Lijekovi koji sadrže paracetamol nisu na popisu lijekova za koje je potreban liječnički recept, pa se obično koriste svakodnevno za slučajeve vrućice, gripe, glavobolje ili bolova nakon zahvata ili operacije.

Ovisno o stanju, dobi i težini bolesti, doza će biti različita za svakog bolesnika. Osobito kod male djece treba obratiti posebnu pozornost na dozu kako bi se izbjeglo predoziranje lijekom, što bi utjecalo na zdravlje djece.

Osim toga, ako je pacijent u procesu liječenja od bolesti, morat će posebno razgovarati s liječnikom o prilagodbi odgovarajuće doze lijeka.

Od lijekova protiv prehlade i gripe najčešći su Tiffy i Panadol. Dakle, treba li učinkovitije uzimati Tiffy ili Panadol ako ste prehlađeni? 

2. Što je Tiffy i Panadol?

Kada je pacijent prehlađen i ima neugodne simptome, antipiretici su učinkovita metoda koja pomaže ublažiti simptome, a ujedno pomaže da se pacijent smiri i brže ozdravi.

Međutim, danas na tržištu postoje dva popularna lijeka sa sličnim sastojcima i sličnim drugim antipireticima, a to su Tiffy i Panadol, što korisnicima otežava izbor. Pacijenti se često razlikuju između informacija o kvaliteti, upotrebi i učinkovitosti svakog lijeka.

Ova dva lijeka imaju najveću razliku u sastavu i načinu pripreme. Iako je glavni aktivni sastojak paracetamol - uobičajeni antipiretik i lijek protiv bolova. Međutim, svaki lijek ima svoje jedinstvene točke ovisno o svrsi uporabe i stanju pacijenta.

Trebam li uzeti Tiffy ili Panadol za smanjenje temperature?

2.1. Sastojci i oblik doziranja Tiffy

Uz Tiffy, lijek se priprema u dva popularna oblika u Vijetnamu, uključujući:

  • Tiffy dey je blister pakiranje od 4 tablete koje sadrže paracetamol 500 mg, klorfeniramin maleat 2 mg i fenilefrin HCl 10 mg.
  • Tiffy sirup  se priprema u obliku otopine sirupa koja se nalazi u bočici. Svakih 5 ml sirupa sadrži paracetamol 120 mg, klorfeniramin maleat 1 mg i fenilefrin HCl 5 mg.

Dakle, osim paracetamola, lijek sadrži i sastojke s raznolikom upotrebom. Klorfeniramin je aktivni antagonist H1 histaminskih receptora koji liječi alergijska stanja, a fenilpropanolamin pomaže skupljanju krvnih žila u nosnim sinusima. To će vam pomoći da pročistite nos, izbjegnete rinitis, začepljen nos.

Tiffy pomaže u ublažavanju začepljenog nosa koji curi

2.2. Sastojci i oblik doziranja Panadola

Uz Panadol, lijek ima više oblika doziranja, pogodnih za mnoge korisnike od odraslih do djece.

  • Panadol šumeće tablete pripremaju se u obliku šumećih tableta koje sadrže 500 mg paracetamola.
  • Panadol extra ili crveni Panadol sadrži 500 mg paracetamola i kofein za ublažavanje boli, uz održavanje budnosti i koncentracije na poslu.
  • Panadol plave tablete sadrže 500 mg paracetamola.
  • Dječji Panadol čiji je glavni sastojak samo 250 mg paracetamola, lijek je napravljen u obliku tableta za žvakanje s okusom višnje kako bi ga djeca lakše koristila.

3. Trebam li uzeti Tiffy ili Panadol?

Iako ova dva lijeka sadrže aktivni sastojak paracetamol, imaju različite sastojke i načine pripreme. Pa trebam li uzeti Tiffy ili Panadol? Prema preporukama medicinskih stručnjaka, ako pacijent osjeća blage do umjerene simptome bolesti ili simptome curenja iz nosa, kihanja ili učestalog kašlja, treba odabrati lijek Tiffy. 

Nasuprot tome, s Panadolom, pacijenti će imati širok izbor oblika doziranja lijeka, poput onih posebno za djecu s izvrsnim okusom. Ili ako ipak morate biti aktivni i raditi tijekom dana, trebali biste odabrati Panadol Extra proizvode koji će vam pomoći da ostanete budni i bolje se usredotočite na posao.

Ako se trebate usredotočiti na posao, odaberite Panadol Extra koji sadrži paracetamol i kofein

4. Napomena kada koristite lijek protiv gripe

Bolesnici trebaju biti oprezni pri primjeni bilo kojeg lijeka, trebaju se pridržavati uputa i uputa liječnika ili ljekarnika. Osim toga, pacijenti trebaju obratiti pozornost na sljedeće točke kada koriste lijekove protiv gripe kao što su Panadol ili Tiffy:

  • Bolesnici koji u anamnezi imaju ili se liječe od bronhijalne astme ne smiju koristiti lijekove koji sadrže djelatnu tvar klorfeniramin (kao sastojak lijeka Tiffy). Ovaj aktivni sastojak smanjit će količinu sluzi koja se izlučuje u sluznici dišnog sustava, zbog čega se sluznica bronha lako nadražuje, što povećava rizik od napadaja astme.
  • Apsolutno nemojte koristiti više od jednog lijeka protiv prehlade i gripe koji sadrži paracetamol u isto vrijeme. Ako ste već upotrijebili dovoljno Tiffyja za liječenje gripe, nemojte više uzimati Panadol. Ne samo da to neće povećati učinkovitost, već će vas i izložiti riziku od trovanja paracetamolom. Osobito kod pacijenata sa zatajenjem jetre, cirozom ili čestim konzumiranjem alkohola.
  • Nakon upotrebe proizvoda koji sadrži alkohol, nemojte koristiti paracetamol odmah nakon toga. Budući da će tijelo pretrpjeti mnogo posljedica, a jetra mora puno raditi kako bi filtrirala toksine.
  • Za djecu nemojte koristiti lijek s paracetamolom dulje od 5 dana. 
  • Za odrasle, nemojte koristiti paracetamol dulje od 10 dana.
  • Ako se lijek koristi dulje od propisanog vremena, a bolesniku ne dođe do poboljšanja simptoma, potrebno je bolesnika odvesti liječniku.
  • Slijedite točne upute za doziranje za svaku dob.
  • Svaka doza treba biti razmaknuta najmanje 4 do 6 sati, do najviše 3 do 4 puta dnevno.
  • Kod primjene lijeka za starije osobe najbolje je pratiti, prilagoditi dozu i uputiti liječnika jer su starije osobe osjetljive osobe, organi poput jetre ili bubrega imaju smanjenu relativnu funkciju.

Svaka doza treba biti razmaknuta najmanje 4 do 6 sati

Gore je članak bloga aFamilyToday o pitanju "Trebam li  uzeti Tiffy ili Panadol ako sam prehlađen ?". Nadamo se da ćete uz članak saznati osnovne informacije o sastojcima, upotrebi, kao i napomene na koje treba obratiti pozornost tijekom upotrebe gore navedenih lijekova. Odatle možete odabrati lijek koji vam najviše odgovara. Kod primjene bilo kojeg lijeka posavjetujte se s liječnikom kako bi vam prepisao i upotrijebili najučinkovitiju dozu!


Leave a Comment

U kolikom razmaku je sigurno koristiti antipiretike umetnute u anus?

U kolikom razmaku je sigurno koristiti antipiretike umetnute u anus?

rektalni antipiretici smatraju se učinkovitim načinom primjene i mogu zamijeniti oralne lijekove u mnogim slučajevima. Kako bi mogli učinkovito i sigurno koristiti lijek, korisnici bi trebali znati koliki je razmak između doza antipiretika te informacije vezane uz indikacije za uporabu.

Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno? Mjere opreza pri korištenju Panadola

Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno? Mjere opreza pri korištenju Panadola

Saznajte odmah uz članak Je li u redu uzimati 1 tabletu Panadola dnevno, utječe li to na zdravlje? za što detaljniji i točniji odgovor.

Otkrivamo 5 antipiretika za dojilje koje možda niste poznavali

Otkrivamo 5 antipiretika za dojilje koje možda niste poznavali

Tijekom trudnoće, kao i tijekom dojenja, otpornost žena je često oslabljena, pa su one podložnije bolestima od opće populacije. Dakle, ako imate temperaturu, može li dojilja uzimati lijek za snižavanje temperature? Koji su antipiretici za dojilje? Sve će biti u članku ispod.

5 najboljih lijekova za snižavanje temperature na bazi vode kojima danas vjeruju mnogi ljudi

5 najboljih lijekova za snižavanje temperature na bazi vode kojima danas vjeruju mnogi ljudi

Vrućica je normalna reakcija tijela u borbi protiv štetnih napadača poput bakterija i virusa. Korištenje antipiretika jedna je od učinkovitih metoda za snižavanje vrućice. Antipiretici na bazi vode danas su naširoko korišteni lijek.

Mogu li se antipiretici miješati s mlijekom? Napomena kod njege djece s povišenom temperaturom

Mogu li se antipiretici miješati s mlijekom? Napomena kod njege djece s povišenom temperaturom

Davanje lijeka vašoj bebi nije lako, pogotovo kada beba ima temperaturu. Stoga su mnogi roditelji pomiješali lijek s hranom ili mlijekom kako bi djeci olakšali uzimanje lijekova za snižavanje temperature. Pa može li se sredstvo za snižavanje temperature miješati s mlijekom? Naučimo o ovoj temi s blogom aFamilyToday u članku u nastavku!

Kako sigurno koristiti sredstvo za smanjenje temperature kod kuće

Kako sigurno koristiti sredstvo za smanjenje temperature kod kuće

Antipiretici se smatraju uobičajenim lijekovima koji se mogu sami uzimati, ali treba biti posebno oprezan kada se daju maloj djeci i starijim osobama. Sljedeći članak pomoći će vam da pronađete informacije o tome kako sigurno koristiti lijekove za snižavanje temperature kod kuće.

Je li zamagljen vid nakon crvenila oka opasan simptom?

Je li zamagljen vid nakon crvenila oka opasan simptom?

Ružičasto oko je bolest koja nije previše opasna i lako se liječi ako se zna uzrok. Međutim, postoje neki slučajevi u kojima pacijenti nakon ružičastog oka imaju zamagljen vid i neke druge simptome.

Razlika između ružičastog oka i trahoma koju ne znaju svi

Razlika između ružičastog oka i trahoma koju ne znaju svi

Mnogi ljudi ne znaju razliku između ružičastog oka i trahoma, što otežava liječenje, što dovodi do opasnih komplikacija.

Jesu li majmunske boginje opasne? Simptomi i komplikacije majmunskih boginja

Jesu li majmunske boginje opasne? Simptomi i komplikacije majmunskih boginja

Majmunske boginje su jedna od rijetkih zaraznih bolesti, no broj slučajeva majmunskih boginja u svijetu je u porastu. Jesu li majmunske boginje opasne kao zarazna bolest koja se brzo širi i kroz mnogo različitih puteva?

Alergija na lijek izotretinoin: simptomi i pravilna uporaba

Alergija na lijek izotretinoin: simptomi i pravilna uporaba

Akne su vrlo česta kožna bolest, teške ili dugotrajne akne koje se ne liječe na vrijeme i pravilno često ostavljaju brojne posljedice na koži kao što su keloidi, konkavni ožiljci. Iako akne nisu opasne po život, uvelike utječu na kvalitetu života bolesnika. U domaćim, ali i međunarodnim režimima liječenja akni, izotretinoin igra važnu ulogu.

Što je NutriFlex? Primjena, nuspojave i napomene pri uporabi

Što je NutriFlex? Primjena, nuspojave i napomene pri uporabi

Nutri Flex je proizvod koji ima izvrsne učinke u promicanju zdravlja mišićno-koštanog sustava, prevenciji osteoartritisa kao i smanjenju simptoma boli uzrokovane artritisom. Mnogi od vas se pitaju ima li ovaj proizvod nuspojave? Ili što treba obratiti pozornost pri korištenju? Naučimo o ovoj temi s blogom aFamilyToday u članku u nastavku!

Kako bi mozak u razvoju mogao objasniti poremećaje u adolescenciji?

Kako bi mozak u razvoju mogao objasniti poremećaje u adolescenciji?

Adolescencija je doba kada se mnogi problemi mentalnog zdravlja najvjerojatnije pojavljuju. Dijagnoze mentalnih bolesti su u porastu. Utjecaj takvih bolesti je ogroman. Samoubojstvo je jedan od pet najčešćih uzroka smrti adolescenata.

Sinteza lijeka za liječenje kralježnice istočnjačkom medicinom

Sinteza lijeka za liječenje kralježnice istočnjačkom medicinom

Spina bifida je degenerativna bolest koja je praćena razvojem dodatnih bodlji. Posljednjih godina mnogi ljudi koji liječe kralježnice istočnjačkom medicinom otkrili su učinkovitost i sigurnost koju ona donosi.

Učinkovito izliječite bodlje na kralježnici najjednostavnijim lijekom

Učinkovito izliječite bodlje na kralježnici najjednostavnijim lijekom

U narodnoj predaji postoji mnogo učinkovitih lijekova za spondilolistezu, sastojci su lako dostupni i dapače imaju izvrsne učinke u liječenju.

Znate li kako učinkovito liječiti melazmu listovima mente?

Znate li kako učinkovito liječiti melazmu listovima mente?

Kad se govori o špinatu, ljudi često misle na slatku, hladnu i osvježavajuću juhu. Ali jeste li znali da je špinat također učinkovit prirodni lijek za melazmu? Doznajmo u članku neke načine liječenja melazme lišćem korijandera.

Što jesti s uganutim gležnjem kako bi rana brzo zacijelila?

Što jesti s uganutim gležnjem kako bi rana brzo zacijelila?

Iščašenje je ozljeda zglobne čahure, najčešće ligamenata, ali ne uzrokuje iščašenje ili prijelom. Iščašenje gležnja najčešće se događa tijekom naporne aktivnosti. Dakle, što trebate jesti za uganuti gležanj kako bi rana brzo zacijelila? Saznajte, odmah pogledajte članak u nastavku!