Paralmax extra и Panadol са доста популярни болкоуспокояващи и понижаващи температурата. Паралмакс екстра ли е като Панадол? Нека научим повече за това лекарство с aFamilyToday Blog в статията по-долу.
Paralmax extra с основни съставки парацетамол и кофеин, има ефективен антипиретичен и аналгетичен ефект. Тази употреба на Paralmax extra е доста подобна на Panadol - доста често срещано лекарство в ежедневието. Паралмакс екстра същото ли е като Панадол? Какви са употребите и предпазните мерки при използване на Paralmax Extra? В статията по-долу блогът aFamilyToday ще ви помогне да отговорите на тези въпроси, както и да научите повече за това лекарство!
1. Съставки, употреби и как да използвате Paralmax extra
1.1. Съставки и приложения на Paralmax Extra
Paralmax extra е аналгетик и антипиретик със следните съставки:
- парацетамол 500 mg;
- Кофеин 65 mg.
С горните две основни съставки Paralmax extra има антипиретик и леко до умерено облекчаване на болката. В допълнение, Paralmax extra също има способността да помага на жените да контролират безопасно менструалната болка без пристрастяване, с малко нежелани ефекти. Въпреки това, лекарството не трябва да се злоупотребява или да се използва във високи дози, тъй като може да причини увреждане на черния дроб.
Паралмакс екстра ефективно облекчава болката и понижава температурата
1.2. Как да използвате Paralmax Extra?
Можете да използвате Paralmax extra за намаляване на температурата и облекчаване на болката, като го приемате преди или след хранене, в случай на лека до умерена болка или висока температура над 38,5 ℃. Трябва да се отбележи, че минималното време между 2 дози от лекарството е от 4 до 6 часа.
Дозировката за възрастни и деца над 12 години е както следва: Приемайте по 1-2 таблетки/веднъж, 2-3 пъти/ден. Не приемайте повече от 8 таблетки на ден.
Освен това, освен ако не е предписано от лекар, абсолютно не трябва да използвате Paralmax extra за облекчаване на болката и понижаване на температурата в следните случаи:
- Облекчаване на болката за продължителен период от време (повече от 10 дни).
- Намалете треската в случай на висока температура над 39,5 ℃, треска продължава повече от 3 дни или треска се повтаря.
Горните състояния могат да бъдат признаци на медицинско състояние, така че употребата на болкоуспокояващи и понижаващи температурата може да маскира действителното състояние, което затруднява диагностицирането и лечението. В този случай пациентът трябва да отиде в медицинско заведение за своевременен преглед и лечение, вместо да използва болкоуспокояващи за облекчаване на симптомите.
2. Противопоказания, странични ефекти на Паралмакс екстра
2.1. За кого е противопоказан Paralmax extra?
Въпреки че е често срещано и безопасно средство за облекчаване на болката, не всеки може да използва Paralmax extra. По-конкретно, Paralmax extra е противопоказан в следните случаи:
- Свръхчувствителност към някоя от съставките (парацетамол, кофеин ).
- Хора с тежка чернодробна недостатъчност.
- Хора с хемолитична болест поради дефицит на G6PD.
- Хора с коронарна недостатъчност, тахикардия, миокарден инфаркт , екстрасистоли...
- Деца под 12 години.
Освен това трябва да се внимава при прилагането на лекарството при бременни жени. Употребата на Paralmax extra при бременни жени не се препоръчва, тъй като съдържащият се в лекарството кофеин е вещество, което може да се натрупва в тялото, като по този начин увеличава риска от спонтанен аборт при бременни жени. Поради това бременните жени трябва да бъдат внимателни при употребата и да използват лекарството в най-ниската ефективна доза с възможно най-кратка продължителност на лечението. В идеалния случай бременните жени трябва да се консултират с лекар, за да изберат правилния антипиретик и болкоуспокояващо.
Бременните жени трябва да бъдат внимателни, когато използват Paralmax extra
В допълнение, кърмещите жени се съветват да не използват Paralmax Extra, тъй като съставките в лекарството са парацетамол и кофеин, които могат да се екскретират в кърмата.
2.2. Странични ефекти на Paralmax extra
Тъй като основната съставка е парацетамол, Paralmax extra рядко предизвиква нежелани реакции. Въпреки това, в няколко много редки случая, пациентите все още могат да изпитат някои нежелани реакции, когато използват Paralmax extra, като например:
- Нарушения на имунната система на организма: Реакциите на свръхчувствителност към лекарството могат да се проявят като обрив, ангиоедем, синдром на токсична кожна некроза, синдром на Stevens-Johnson ...
- Нарушения на кръвта и лимфната система: тромбоцитопения, неутропения, панцитопения.
- Респираторни нарушения: Бронхоспазъм…
- Хепатит.
- Кофеинът може да причини храносмилателни смущения , запек, спазми, нервност, безпокойство, безсъние, световъртеж, главоболие...
Използването на Paralmax extra може да причини безсъние
В допълнение, употребата на Paralmax extra с висококофеинова диета може да причини предозиране на кофеин, като по този начин причини състояния като безсъние, тревожност, раздразнителност, главоболие, нервност, объркване.Поради това, докато приемате лекарството, е необходимо да се ограничи или да не употребявате храни или напитки, съдържащи много кофеин. Популярни храни и напитки, съдържащи много кофеин, са кафе, чай, шоколад, енергийни напитки и др.
Когато тялото Ви срещне необичайни признаци, когато използвате Paralmax extra, трябва незабавно да уведомите Вашия лекар за подходящ план за лечение.
2.3. Предозиране на Paralmax Extra
Трябва да се отбележи, че безопасната доза Паралмакс екстра е максимум 8 таблетки на ден. В случай на предозиране на Paralmax Extra могат да се появят следните състояния: Коремна болка, световъртеж, гадене, повръщане ...
В случай на предозиране на лекарството, пациентът трябва да се лекува чрез стомашна промивка в комбинация с употребата на N-ацетилцистеин. В идеалния случай пациентът трябва да бъде отведен в медицинско заведение за безопасно лечение за предозиране.
3. Paralmax extra същото ли е като Panadol?
С основната съставка е парацетамол, Panadol е известно лекарство за облекчаване на болката, доста популярно в ежедневието. Поради сходните характеристики, много хора често се чудят дали Paralmax extra е подобен на Panadol?
Paralmax extra същото ли е като Panadol?
За да отговорим на горния въпрос, нека научим повече за съставките на Panadol в блога aFamilyToday.
Panadol е форма на хапче, известна с два основни вида: Panadol blue и Panadol red (известен също като Panadol extra):
- Panadol blue има основна съставка парацетамол със съдържание 500 mg.
- Панадол червен (Панадол екстра) съдържа: парацетамол 500мг и кофеин 65мг.
Така че може да се види, че Paralmax extra и Panadol extra имат подобни съставки. Следователно ефектите на тези две лекарства са сходни.
По-горе е основната информация за Paralmax extra болкоуспокояващо лекарство за треска, както и отговорът на въпроса: " Paralmax extra същото ли е като Panadol ?". Надяваме се, че чрез горната статия читателите са научили полезна информация, за да изберат болкоуспокояващо, което да поставят в семейната си аптечка. Блогът aFamilyToday Ви желае много здраве и се надява, че ще продължите да подкрепяте Аптеката и в бъдеще!