Pitäisikö minun ottaa Tiffy tai Panadol, jos minulla on vilustuminen? Huomaa, kun käytät kylmälääkkeitä

Tällä hetkellä markkinoilla on monia vilustumis- ja flunssalääkkeitä, joiden pääasiallinen vaikuttava aine on parasetamoli. Niiden joukossa on kaksi suosittua huumetta, Tiffy ja Panadol. Monet ihmiset ihmettelevät, otetaanko Tiffy vai Panadol parhaan hoitovaikutuksen saavuttamiseksi? Opitaan tästä aiheesta aFamilyToday Blogin avulla alla olevassa artikkelissa!

Joten jos sinulla on flunssa, pitäisikö sinun ottaa Tiffy tai Panadol? Flunssajuoma Tiffy tai Decolgen? Nämä ovat kaikki suosittuja huumeita, joita monet ihmiset haluavat käyttää. Käyttäjät kuitenkin usein ihmettelevät kunkin lääkkeen tehokkuutta ja laatua. Tiffy ja Panadol sisältävät molemmat vaikuttavana aineena parasetamolia, joka auttaa vähentämään flunssan oireita, sekä muita ainesosia ja valmistusmenetelmiä, jotka sopivat jokaiselle eri yleisölle.

1. Yleiskatsaus vilustumis- ja flunssalääkkeisiin

Tällä hetkellä on monia lääkkeitä, joita määrätään vilustumiseen ja jotka voivat auttaa vähentämään flunssan oireita, kuten kuumetta, päänsärkyä, nenän vuotamista tai yskää. Yleensä flunssa- ja flunssalääkkeet sisältävät parasetamolia. Tämä on nopeasti vaikuttava vaikuttava aine, joka auttaa lievittämään kipua ja alentamaan tehokkaasti kuumetta. 

Parasetamolia sisältävät lääkkeet eivät ole lääkärin määräämien lääkkeiden luettelossa, joten niitä käytetään yleisesti päivittäin kuumeen, flunssan, päänsäryn tai kivun hoitoon toimenpiteen tai leikkauksen jälkeen.

Taudin tilasta, iästä ja vakavuudesta riippuen annos on erilainen kullekin potilaalle. Erityisesti pienillä lapsilla on kiinnitettävä erityistä huomiota annostukseen, jotta vältetään lasten terveyteen vaikuttava lääkkeiden yliannostus.

Lisäksi, jos potilas on parhaillaan hoidettavana sairauden vuoksi, hänen on keskusteltava erikseen hoitavan lääkärin kanssa sopivan lääkkeen annoksen säätämiseksi.

Nuha- ja flunssalääkkeistä yleisimmät ovat Tiffy ja Panadol. Joten pitäisikö olla tehokkaampaa ottaa Tiffy tai Panadol, jos sinulla on vilustuminen? 

2. Mitä ovat Tiffy ja Panadol?

Kun potilas on vilustunut ja hänellä on epämiellyttäviä oireita, antipyreetit ovat tehokas tapa vähentää oireita ja samalla auttaa potilasta rauhoittumaan ja toipumaan nopeammin.

Nykyään markkinoilla on kuitenkin kaksi suosittua lääkettä, joissa on samanlaiset ainesosat ja samankaltaiset kuin muut kuumetta alentavat lääkkeet, Tiffy ja Panadol, mikä vaikeuttaa käyttäjien valintaa. Potilaat jakavat usein tietoja kunkin lääkkeen laadusta, käytöstä ja tehokkuudesta.

Näillä kahdella lääkkeellä on suurin ero koostumuksessa ja valmistuksessa. Vaikka tärkein vaikuttava aine on parasetamoli - yleinen kuumetta alentava ja kipulääke. Jokaisella lääkkeellä on kuitenkin omat ainutlaatuiset pisteensä käyttötarkoituksesta ja potilaan tilasta riippuen.

Pitäisikö minun ottaa Tiffy tai Panadol alentamaan kuumetta?

2.1. Tiffyn ainesosat ja annostusmuoto

Tiffyn kanssa lääke valmistetaan kahdessa suositussa muodossa Vietnamissa, mukaan lukien:

  • Tiffy dey on 4 tabletin läpipainopakkaus, joka sisältää 500 mg parasetamolia, 2 mg kloorifeniramiinimaleaattia ja 10 mg fenyyliefriiniHCl:a.
  • Tiffy-siirappi  valmistetaan siirappiliuoksen muodossa, joka on pullossa. Jokainen 5 ml siirappi sisältää 120 mg parasetamolia, 1 mg kloorifeniramiinimaleaattia ja 5 mg fenyyliefriinihydrokloridia.

Siksi lääke sisältää parasetamolin lisäksi myös ainesosia, joilla on monipuoliset käyttötarkoitukset. Kloorifeniramiini on aktiivinen H1-histamiinireseptorin antagonisti, joka hoitaa allergisia tiloja, ja fenyylipropanoliamiini auttaa supistamaan nenäonteloiden verisuonia. Tämä auttaa puhdistamaan nenää, välttämään nuhaa ja tukkoisuutta.

Tiffy auttaa lievittämään tukkoista ja vuotavaa nenää

2.2. Panadolin ainesosat ja annostusmuoto

Panadolilla lääkkeellä on enemmän annosmuotoja, jotka sopivat monille käyttäjille aikuisista lapsiin.

  • Panadol- poretabletit valmistetaan poretabletteina, jotka sisältävät 500 mg parasetamolia.
  • Panadol extra tai red Panadol sisältää 500 mg parasetamolia ja kofeiinia, jotka auttavat lievittämään kipua säilyttäen samalla vireyden ja keskittymiskyvyn työssä.
  • Panadol-siniset tabletit sisältävät 500 mg parasetamolia.
  • Lasten Panadol , jonka pääainesosa on vain 250 mg parasetamolia, lääke on valmistettu kirsikkamakuisten purutablettien muodossa lasten käytön helpottamiseksi.

3. Pitäisikö minun ottaa Tiffy vai Panadol?

Vaikka nämä kaksi lääkettä sisältävät vaikuttavana aineena parasetamolia, niillä on erilaiset ainesosat ja valmistusmenetelmät. Joten pitäisikö minun ottaa Tiffy vai Panadol? Lääketieteen asiantuntijoiden suositusten mukaan, jos potilas tuntee lieviä tai keskivaikeita sairauden oireita tai oireita vuotavasta nenästä, aivastelusta tai yskimisestä paljon, hänen tulee valita Tiffy-lääke. 

Sitä vastoin Panadolilla potilailla on laaja valikoima lääkkeen annosmuotoja, kuten erityisesti lapsille, joilla on herkullinen maku. Tai jos sinun on silti oltava aktiivinen ja työskenneltävä päivällä, sinun kannattaa valita Panadol Extra -tuotteet, jotka auttavat sinua pysymään hereillä ja keskittymään työhön paremmin.

Jos haluat keskittyä työhön, valitse parasetamolia ja kofeiinia sisältävä Panadol Extra

4. Huomaa, kun käytät flunssalääkettä

Potilaiden tulee olla tarkkaavaisia ​​käyttäessään lääkkeitä, heidän tulee noudattaa lääkärin tai apteekkihenkilökunnan ohjeita ja ohjeita. Lisäksi potilaiden tulee huomioida seuraavat seikat käyttäessään flunssalääkkeitä, kuten Panadol tai Tiffy:

  • Potilaiden, joilla on ollut keuhkoastmaa tai joita hoidetaan sitä, ei tule käyttää lääkkeitä, jotka sisältävät vaikuttavana aineena kloorifeniramiinia (Tiffyn ainesosana). Tämä aktiivinen ainesosa vähentää hengitysteiden limakalvoon erittyvän liman määrää, mikä tekee keuhkoputken limakalvosta helposti ärsyyntyvän, mikä lisää astmakohtausten riskiä.
  • Älä missään tapauksessa käytä useampaa kuin yhtä parasetamolia sisältävää nuha- ja flunssalääkettä samanaikaisesti. Jos olet jo käyttänyt tarpeeksi Tiffyä flunssan hoitoon, älä ota lisää Panadolia. Tämä ei ainoastaan ​​lisää tehoa, vaan se myös asettaa sinut parasetamolimyrkytysriskiin. Erityisesti potilailla, joilla on maksan vajaatoiminta, kirroosi tai usein alkoholin käyttö.
  • Alkoholia sisältävän tuotteen käytön jälkeen älä käytä parasetamolia heti sen jälkeen. Koska keho kärsii monista vaikutuksista ja maksan on tehtävä paljon työtä suodattaakseen myrkkyjä.
  • Lapsille ei saa käyttää parasetamolia yli 5 päivää. 
  • Aikuisille parasetamolia ei saa käyttää yli 10 päivää.
  • Jos lääkettä käytetään pidempään kuin on määrätty eikä oireet parane, on potilas vietävä lääkäriin.
  • Noudata oikeita annostusohjeita kunkin iän kohdalla.
  • Jokaisen annoksen tulee olla vähintään 4–6 tunnin välein, enintään 3–4 kertaa päivässä.
  • Vanhuksille tarkoitettua lääkettä käytettäessä on parasta seurata, säätää annosta ja ohjata lääkäriä, koska vanhukset ovat herkkiä aiheita, elimien, kuten maksan tai munuaisten, suhteellinen toiminta on heikentynyt.

Jokaisen annoksen tulee olla vähintään 4–6 tunnin välein

Yllä on aFamilyToday Blogin artikkeli kysymyksestä "Pitäisikö minun  ottaa Tiffy tai Panadol, jos minulla on vilustuminen ?". Toivottavasti artikkelin avulla voit tietää perustiedot ainesosista, käyttötavoista sekä huomautuksia, joihin on kiinnitettävä huomiota yllä olevien lääkkeiden käytön aikana. Sieltä voit valita itsellesi sopivimman lääkkeen. Kun käytät mitä tahansa lääkettä, kysy lääkäriltäsi, jotta hän määrää sinulle ja käytä tehokkainta annosta!


Leave a Comment

Mikä on sormien puutuminen? Syitä ja parannuskeinoja

Mikä on sormien puutuminen? Syitä ja parannuskeinoja

Sormien puutuminen voi johtua useista syistä kuten diabeteksesta tai rannekanavaoireyhtymästä. Opimme uusimmat 2024 hoitomenetelmät ja ennaltaehkäisyn.

Tutustu kaikkiin ihmiskehon elinjärjestelmiin

Tutustu kaikkiin ihmiskehon elinjärjestelmiin

Tutustu uusimpiin tietoihin ihmiskehon elinjärjestelmistä 2024. Selkeä opas kaikista 11 elinjärjestelmästä ja niiden keskeisistä toiminnoista - verenkierto, hengitys ja ruoansulatusjärjestelmä selitettynä.

Hormonit ihmiskehossa

Hormonit ihmiskehossa

Hormonitasapainolla on ratkaiseva merkitys terveydelle. Tutki uusimpia tietoja keskeisistä hormoneista ja niiden vaikutuksista kehon toimintaan.

Helpoin tapa vaihtaa vaipat vauvoille

Helpoin tapa vaihtaa vaipat vauvoille

Opas vaipanvaihtoon 2024: Oivalluksia uusimmista tekniikoista ja <strong>vauvan vaipanvaihdon</strong> best practice -käytännöistä. Näin vältät vaippaihottumat ja pidät vauvasi hygienian korkealla tasolla.

Voinko tulla raskaaksi heti kuukautisten päättymisen jälkeen? Kuinka määrittää ovulaation päivämäärä

Voinko tulla raskaaksi heti kuukautisten päättymisen jälkeen? Kuinka määrittää ovulaation päivämäärä

Voiko raskaaksi tulla heti kuukautisten päättymisen jälkeen? Uusimmat tutkimustiedot ovulaatioajankohdasta ja hedelmällisyysikkunasta. Opettele määrittämään ovulaation päivämäärä tarkasti.

Mikä on ruokasoodaa? Ruokasoodan pääasialliset käyttötarkoitukset

Mikä on ruokasoodaa? Ruokasoodan pääasialliset käyttötarkoitukset

Opi uusimmat ruokasoodan käyttötavat 2024. Tutustu ruokasoodan monipuolisiin sovelluksiin ruoanlaituksessa, kauneudenhoitossa ja kotitaloudessa. Sisältää vinkkejä turvalliseen käyttöön!

Avoin sydänläppäleikkaus ja mitä sinun tarvitsee tietää

Avoin sydänläppäleikkaus ja mitä sinun tarvitsee tietää

Oivalluksia avoimesta sydänläppäleikkauksesta: Tutustu uusimpiin leikkausmenetelmiin, venttiilityyppeihin ja toipumisvinkkeihin. Tärkeät tiedot sydänläppäleikkauksen edellytyksistä ja hoidon seuraamisesta.

Onko Bartholinin rauhanen vaarallinen? Miten hoito sujuu?

Onko Bartholinin rauhanen vaarallinen? Miten hoito sujuu?

<strong>Bartholinin rauhastulehdus</strong> on naisille tyypillinen gynekologinen ongelma. Opimme uusimmat hoitomenetelmät, riskitekijät ja ennaltaehkäisyn tämän kattavan oppaan avulla.

Ruokasoodan haitat: tiesitkö?

Ruokasoodan haitat: tiesitkö?

Ruokasoodan haitat voivat yllättää - uusimmat tutkimustiedot 2024 paljastavat kätkettyjä riskejä. Opettele turvalliset käyttötavat ja välitä tietoa eteenpäin.

Elohopeamyrkytys: oireet ja hoito

Elohopeamyrkytys: oireet ja hoito

Elohopeamyrkytys vaatii nopeaa hoitoa. Tutki uusimmat hoitomenetelmät ja ennaltaehkäisevät toimet. Opettele tunnistamaan myrkytyksen vaarat ja suojautumiskeinot.